Δευτέρα, 29 Ιουνίου 2009

Ολική Διακοπή Ρεύματος στον Αστακό

Στην πόλη του Αστακού αύριο (30/6/2009) θα υπάρξει διακοπή ηλεκτρικού ρεύματος σε όλη την πόλη λόγω κατασκευών. Η ανωτέρω πληροφορία προέρχεται από επίσημη ανακοίνωση της ΔΕΗ, με αριθμό σημειώματος 43, η οποία είναι καταχωρημένη στον ιστοτόπο της εταιρείας.
Κατά τη διάρκεια της διακοπής όλοι οι καταναλωτές να θεωρούν ότι οι ηλεκτρικοί αγωγοί είναι υπό τάση.
Πηγή:www.dei.gr

Τρίτη, 23 Ιουνίου 2009

Πολιτιστικές εκδηλώσεις σε κάθε σημείο του Νομού


ΔΗΜΟΣ ΑΓΓΕΛΟΚΑΣΤΡΟΥ

Δευτέρα 27 Ιουλίου

Έκθεση Ζωγραφικής
Από τα προγράμματα της ΝΕΛΕ στους δήμους
Αιτωλικού, Αγγελοκάστρου, Αντιρρίου, Μεσολογγίου, Μακρυνείας και Αρακύνθου
ΩΡΑ:20:00 μ.μ
Στο χώρο του Δημαρχείου Αγγελοκάστρου
Διάρκεια έκθεσης έως την Κυριακή 2 Αυγούστου

Τρίτη 28 Ιουλίου
Μουσική Βραδιά
Με το μουσικό σχήμα “Ανδρομέδα”
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ στο χώρο της πλατείας Αγγελοκάστρου
Σε συνεργασία με το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αγγελοκάστρου

ΔΗΜΟΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

Τρίτη 7 Ιουλίου

Έκθεση φωτογραφίας του Νίκου Μαραβέγια
«Ηχογραφία» ΩΡΑ: 21:00 μ.μ στο «Νεώριο Τέχνης»
Διάρκεια έκθεσης έως την Κυριακή 12 Ιουλίου
Παρασκευή 10 – Κυριακή 12 Σεπτεμβρίου

Μέρες Κινηματογράφου 2009
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο «ΕΛΛΗΝΙΣ»
Σε συνεργασία με:
Τη Γυμναστική Εταιρεία Αγρινίου
Το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αγρινίου

ΔΗΜΟΣ ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ

Σάββατο 11 Ιουλίου

“Με το νταούλι και με το ζουρνά”
Με τη συμμετοχή τριών παραδοσιακών συγκροτημάτων
Από Σέρρες, Ημαθία και Αιτωλοακαρνανία
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Ανοιχτό θεατράκι Αιτωλικού

Σάββατο 18 Ιουλίου

Συναυλία Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Ανοιχτό θεατράκι Αιτωλικού

Τετάρτη 12 Αυγούστου

Θεατρική παράσταση “Τάσος και Γκόλφω for ever”
Από το θεατρικό σχήμα του Πολιτιστικού -Μορφωτικού Συλλόγου Αιτωλικού
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Ανοιχτό θεατράκι Αιτωλικού

Δευτέρα 17 Αυγούστου

«Επίδειξη Αλόγων»
ΩΡΑ: 19:30 μ.μ
Στο Αλσύλλιο του δήμου Αιτωλικού

Τετάρτη 26 Αυγούστου

Θεατρική παράσταση “Η ΒΕΓΓΕΡΑ»
Από το Θεατρικό σχήμα των «Πολιτιστικών Διαδρομών Ναυπάκτου»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Ανοιχτό θεατράκι Αιτωλικού
Σε συνεργασία με:
Τον Πολιτιστικό - Μορφωτικό Σύλλογο Αιτωλικού
Το Σύλλογο των Εν Αθήναις Αιτωλικιωτών
Τη Δημοτική Επιχείρηση Πολιτισμού του Δήμου Αιτωλικού

ΔΗΜΟΣ ΑΛΥΖΙΑΣ

Κυριακή 19 Ιουλίου

Παραδοσιακοί χοροί
Με τη συμμετοχή τριών παραδοσιακών συγκροτημάτων
Από τον Πολιτιστικό Οργανισμό Δήμου Σφακιωτών Λευκάδας «Ο Φωτεινός»
Το Σύλλογο Ποντίων Αγίου Νικόλαου Βόνιτσας και το Δήμο Αλυζίας
ΩΡΑ: 20:30 μ.μ
Στην Κανδύλα

Δευτέρα 10 Αυγούστου

Προβολή της ταινίας «το Βουνό μπροστά»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
στο Μύτικα
Σε συνεργασία με:
Τον Προοδευτικό - Πολιτιστικό Σύλλογο Κανδύλας Βάρνακα
Τον Αλυζιακό Αθλητικό Όμιλο Μύτικα
Το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αλυζίας

ΔΗΜΟΣ ΑΜΦΙΛΟΧΙΑΣ

Τετάρτη 19 Αυγούστου

Μουσική Βραδιά
Με το μουσικό σχήμα “Ανδρομέδα”
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στην Αμφιλοχία

Πέμπτη 20 Αυγούστου

Συναυλία Νεανικής Μουσικής
Με τη συμμετοχή του συγκροτήματος αυτοσχέδιων μουσικών οργάνων metasound group και του μουσικού συγκροτήματος Threesome band
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στην Αμφιλοχία
Σε συνεργασία με το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αμφιλοχίας

ΔΗΜΟΣ ΑΝΑΚΤΟΡΙΟΥ

Δευτέρα 20 Ιουλίου

Θεατρική παράσταση “Τάσος και Γκόλφω for ever”
Από το θεατρικό σχήμα του Πολιτιστικού -Μορφωτικού Συλλόγου Αιτωλικού
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Δημοτικό Διαμέρισμα του Θύρειου

Τρίτη 21 Ιουλίου

Συναυλία Νεανικής Μουσικής
Με τη συμμετοχή των μουσικών συγκροτημάτων Foxrot και Dark shadows
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στη Βόνιτσα

Σάββατο 25 Ιουλίου

Παράσταση Παιδικού Θεάτρου “Ραπουνζέλ”
από το θέατρο «ΠΡΟΒΑ»
ΩΡΑ: 20:30 μ.μ
Στη Βόνιτσα

Παρασκευή 7 Αυγούστου

«Χορεύουμε Ελληνικά…»
Παραδοσιακοί Χοροί από την Κρήτη, την Ήπειρο, τη Θράκη και τον Πόντο
ΩΡΑ: 20:00 μ.μ
Στον Άγιο Νικόλαο Βόνιτσας
Σε συνεργασία με:
Τον Πολιτιστικό Σύλλογο Ποντίων Αγίου Νικολάου
Το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Ανακτορίου

ΔΗΜΟΣ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ

Πέμπτη 2 Ιουλίου

Ρεμπέτικη βραδιά
Με το μουσικό σχήμα «Ρεμπέτικη κομπανία»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Αντίρριο

Παρασκευή 3 Ιουλίου

Παιδική Χορωδία από τον Σύλλογο Φίλων της Μουσικής Αντιρρίου «ΑΠΟΛΛΩΝ»
Παράσταση Παιδικού Θεάτρου από το θέατρο «Δελφινάκι»
ΩΡΑ: 20:30 μμ
Στο Αντίρριο

Παρασκευή 24 Ιουλίου

Συμμετοχή στις πολιτιστικές εκδηλώσεις του Δήμου Αντιρρρίου
Με έκθεση έργων ζωγραφικής προγραμμάτων της ΝΕΛΕ.
Σε συνεργασία με:
Το Σύλλογο Φίλων της Μουσικής Αντιρρίου «ΑΠΟΛΛΩΝ»
Το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αντιρρίου

ΔΗΜΟΣ ΑΠΟΔΟΤΙΑΣ

Σάββατο 18 Ιουλίου

Παραδοσιακοί χοροί
Με τη συμμετοχή τριών παραδοσιακών συγκροτημάτων
Από τους πολιτιστικούς συλλόγους
«Αρχαία Καλυδώνα» Ευηνοχώριου, Ελληνικών Μεσολογγίου, Τρίκορφου Χάλκειας
ΩΡΑ: 20:30 μ.μ
Στην Αμπελακιώτισσα

Παρασκευή 31 Ιουλίου

Θεατρική παράσταση “ΦΑΥΣΤΑ»
Από το Θεατρικό σχήμα του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Πυλλήνης
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στην Άνω Χώρα
Σε συνεργασία με:
Τον Εκπολιτιστικό Εξωραϊστικό Σύλλογο Αμπελακιωτισσιωτών Ναυπάκτου
Το Δήμο Αποδοτίας

ΔΗΜΟΣ ΑΡΑΚΥΝΘΟΥ

Παρασκευή 10 Ιουλίου

Μουσική βραδιά
Με το μουσικό σχήμα « Τα παιδία από το Μολύκρειο»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Άνω Ζευγαράκι

Σάββατο 1 Αυγούστου

2η Συνάντηση Παραδοσιακών Χορών Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Με τη συμμετοχή επτά σχημάτων παραδοσιακών χορών
ΩΡΑ: 20:00 μ.μ
Στα «Πλατάνια»

Πέμπτη 13 Αυγούστου

Θεατρική παράσταση “Μαρία Πενταγιώτισσα»
Από το Θεατρικό σχήμα του Προοδευτικού – Πολιτιστικού Συλλόγου Ματαράγκας
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στη Ματαράγκα
Σε συνεργασία με:
Τον Προοδευτικό Πολιτιστικό Σύλλογο Ματαράγκας
Τον Πολιτιστικό Σύλλογο Παπαδατών
Τον Πολιτιστικό Σύλλογο Ζευγαρακίου
Το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αρακύνθου

ΔΗΜΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ

Τετάρτη 15 Ιουλίου

Γιορτή ψαριού
ΩΡΑ: 20:00 μ.μ
Στον Αστακό

Τετάρτη 22 Ιουλίου

«Παραδοσιακά παιδικά παιχνίδια»
ΩΡΑ: 20:00 μ.μ
Στον Αστακό

Τετάρτη 29 Ιουλίου

Θεατρική παράσταση «Η σπασμένη Στάμνα»
Από το Θεατρικό σχήμα του Γυμνασίου Αστακού
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στον Αστακό

Πέμπτη 30 Ιουλίου

Προβολή του ντοκιμαντέρ «Αστακός ένα παράθυρο στο χρόνο…»
του Θόδωρου Μπαμπούρη
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Πνευματικό Κέντρο της εκκλησίας του Αγίου Νικολάου Αστακού

Από 29 Ιουλίου έως 5 Αυγούστου

Έκθεση φωτογραφίας « Παλιός και νέος Αστακός»
Στο Στέκι του Συλλόγου Γυναικών Αστακού
Στον Αστακό

Πέμπτη 6 Αυγούστου

Μουσική βραδιά
Με την κομπανία του συλλόγου «ΑΠΟΛΛΩΝ»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Δ.Δ. Μαχαιρά

Κυριακή 9 Αυγούστου

Θεατρική παράσταση “Μαρία Πενταγιώτισσα»
Από το Θεατρικό σχήμα του Προοδευτικού – Πολιτιστικού Συλλόγου Ματαράγκας
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Δ.Δ. Μπαμπίνι

Τρίτη 25 Αυγούστου

Μουσική βραδιά
Με την κομπανία του συλλόγου «ΑΠΟΛΛΩΝ»
ΩΡΑ:21:00 μ.μ
Στον Αστακό

Πέμπτη 27 Αυγούστου

Συναυλία Rock μουσικής
Με τους «Αλιγάτορες»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στον Αστακό
Σε συνεργασία με:
Το Σύλλογο Γυναικών Αστακού
Το Σύλλογο Μουσικής «ΑΠΟΛΛΩΝ»
Τον Πολιτιστικό Σύλλογο Μπαμπίνης «Χριστόδουλος Παμπλέκης»
Το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αστακού

ΔΗΜΟΣ ΘΕΡΜΟΥ

Τρίτη 4 Αυγούστου

Μουσική βραδιά
Με το μουσικό σχήμα «Λαϊκότροπον»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Θέρμο

Παρασκευή21 Αυγούστου

Συναυλία Νεανικής Μουσικής
Με τη συμμετοχή του συγκροτήματος αυτοσχέδιων μουσικών οργάνων metasound group και Μουσικών γκρουπ από τη Ναύπακτο
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Θέρμο
Σε συνεργασία με το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Θέρμου

ΔΗΜΟΣ ΘΕΣΤΙΑΙΩΝ

Τετάρτη 15 Ιουλίου

Θεατρική παράσταση «Αλίμονο στους νέους»
Από το θεατρικό Σχήμα του Πολιτιστικού Συλλόγου «Χρήστος Καπράλος»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Παναιτώλιο

Τρίτη 25 Αυγούστου

Θεατρική παράσταση «ΦΑΥΣΤΑ»
Από το θεατρικό Σχήμα του Πνευματικού Κέντρου Δήμου Πυλλήνης
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Παναιτώλιο

Παρασκευή 28 - Σάββατο 29 Αυγούστου

2ο Art Lake Fest
Στα «Αμπάρια» Τριχωνίδας
Με τη συνεργασία και των Δήμων Αρακύνθου, Θέρμου, Παραβόλας και Μακρυνείας
(ειδική πρόσκληση)

Τρίτη 1 – Τετάρτη 2 Σεπτεμβρίου

Σεμινάριο θεατρικής ερασιτεχνικής δημιουργίας
στο Βλοχό.
Σε συνεργασία με:
Το Συντονιστικό Όργανο των Πολιτιστικών και
Αθλητικών Συλλόγων του Καινουργίου
Τον Πολιτιστικό Σύλλογο Παναιτωλίου «Χρήστος Καπράλος»
Το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Θεστιαίων

ΔΗΜΟΣ Ι.Π. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ

Δευτέρα 6 Ιουλίου

Εκδήλωση ανάδειξης των Βυζαντινών Μνημείων του Αρακύνθου
Περιήγηση στο σπήλαιο του Αγίου Νικολάου
ΩΡΑ: 18:00 μ.μ
Στο Δ..Δ. των Ελληνικών

Πέμπτη 16 Ιουλίου

Ρεμπέτικη Βραδιά
Με το μουσικό Σχήμα του Πολιτιστικού Κέντρου των εργαζομένων του ΟΤΕ Πατρών
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Μεσολόγγι (θεατράκι λιμανιού)

Τρίτη 4 - Τετάρτη 5 Αυγούστου

Διεθνές Ιστιοπλοϊκό ράλι Ιονίου
Στο Μεσολόγγι

Κυριακή 16 Αυγούστου

Αγώνας Κολύμβησης Μεσολόγγι – Τουρλίδα
Ο γύρος της Κλείσοβας με κανόε καγιάκ
10π.μ. Λιμάνι Μεσολογγίου

Κυριακή 16 Αυγούστου

Μουσική βραδιά
Με το μουσικό σχήμα «Ρεμπέτικη κομπανία»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στα Μούσουρα

Δευτέρα 17 Αυγούστου

Συναυλία παραδοσιακής μουσικής
«Με ζουρνά και Χάλκινα»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Μεσολόγγι (θεατράκι λιμανιού)

Κυριακή 30 Αυγούστου

Ποδηλατικός γύρος Αρακύνθου (75 χιλιομέτρων)
ΩΡΑ:10:00 π.μ
Εκκίνηση από το Αιτωλικό – Τερματισμός στο Μεσολόγγι
Εκδήλωση για «το Κάστρο της Κυρά Ρίνης»
ΩΡΑ:21:00 μ.μ
Στο Δ.Δ. των Ρετσίνων

Δευτέρα 31 Αυγούστου

Θεατρική παράσταση “Η ΒΕΓΓΕΡΑ»
Από το Θεατρικό σχήμα των «Πολιτιστικών Διαδρομών Ναυπάκτου»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Μεσολόγγι (θεατράκι λιμανιού)

Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου

Συναυλία αφιέρωμα στον Άκη Πάνου
Από το μουσικό σχήμα «Μουσικοτεχνουργική Πατρών»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Μεσολόγγι (θεατράκι λιμανιού)
Σε συνεργασία με:
Το Ναυτικό Όμιλο Μεσολογγίου
Τον Ορειβατικό Σύλλογο Μεσολογγίου
Το Καλλιτεχνικό Εργαστήρι Μεσολογγίου
Το Μορφωτικό Σύλλογο «Οι Φίλοι της λιμνοθάλασσας»
Το Σύλλογο Πανηγυριστών ο «Άη Συμιός»
Τον Πολιτιστικό Σύλλογο Μουσούρων
Τον Πολιτιστικό Σύλλογο Ελληνικών
Το Δημοτικό Διαμέρισμα Ελληνικών
Το Δημοτικό Διαμέρισμα Ρετσίνων
Τον Πολιτιστικό Σύλλογο Ρετσίνων
Την Ποδηλατική Ομοσπονδία Ελλάδας
Τον Ποδηλατικό σύλλογο Μεσολογγίου
Το Πολιτιστικό Κέντρο Εργαζομένων ΟΤΕ Περιοχής Μεσολογγίου
Το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Ι.Π. Μεσολογγίου
*Επίσης υπό την αιγίδα της Ν.Α. Αιτωλοακαρνανίας, πραγματοποιήθηκαν τον Ιούνιο οι θεατρικές παραστάσεις του έργου «Ο μπαμπάς ο πόλεμος», καθώς και η βραδιά Παραδοσιακών Χορών του «Καλλιτεχνικού Εργαστηρίου Μεσολογγίου».

ΔΗΜΟΣ ΙΝΑΧΟΥ

Δευτέρα 13 Ιουλίου

Εκδήλωση για την ιαματική πηγή «Κρεμαστών Βάλτου»
ΩΡΑ: 20:00 μ.μ
Στο Νέο Χαλκιόπουλο

Τρίτη 14 Ιουλίου

Μουσική βραδιά
Με την ορχήστρα του Χ. Βλαχογιάννη
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Νέο Χαλκιόπουλο
Σε συνεργασία με:
Το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Ινάχου
Το Σύνδεσμο Δήμων και Κοινοτήτων Ιαματικών Πηγών Ελλάδας

ΔΗΜΟΣ ΜΑΚΡΥΝΕΙΑΣ

Τετάρτη 12 Αυγούστου

θέατρο Σκιών
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Δ.Δ. Μεσάριστας

Σάββατο 22 Αυγούστου

Εκδήλωση στο «Λημέρι του Μακρή»
Με τη συνοδεία δημοτικής μουσικής

Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου

Θεατρική παράσταση «Αλίμονο στους νέους»
Από το θεατρικό Σχήμα του Πολιτιστικού Συλλόγου «Χρήστος Καπράλος»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στη Γαβαλού

Τρίτη 8 Σεπτεμβρίου

Μουσική βραδιά
Από το μουσικό σχήμα «Λαϊκότροπον»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στη Γαβαλού
Σε συνεργασία με:
Τον Εκπολιτιστικός Σύλλογος Αρχαιόφιλων Γαβαλούς
Τον Πολιτιστικό Σύλλογο Μεσάριστας
Το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Μακρυνείας

ΔΗΜΟΣ ΜΕΔΕΩΝΟΣ

Τετάρτη 5 Αυγούστου

Παραδοσιακοί χοροί
Με τη συμμετοχή τριών παραδοσιακών συγκροτημάτων
Από Αλυζία, Γαβαλού και Ματαράγκα
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
στην Κατούνα

Τετάρτη 12 Αυγούστου

Θεατρική παράσταση «Ο κήπος με τ’ αγκάθια»
Από το θεατρικό Σχήμα του Πολιτιστικού Συλλόγου «Ακαρνανικό φως»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
στην Κατούνα
Σε συνεργασία με το Δήμο Μεδεώνος

ΔΗΜΟΣ ΜΕΝΙΔΙΟΥ

Πέμπτη 23 Ιουλίου

Παραδοσιακοί χοροί
Με τη συμμετοχή τριών παραδοσιακών συγκροτημάτων
Από Καινούργιο, Αμφιλοχία και Ματαράγκα
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Μενίδι

Πέμπτη 6 Αυγούστου

Θεατρική παράσταση “Τάσος και Γκόλφω for ever”
Από το θεατρικό σχήμα του Πολιτιστικού -Μορφωτικού Συλλόγου Αιτωλικού
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Μενίδι
Σε συνεργασία με:
Τον Πολιτιστικό Σύλλογο Μενιδίου
Το Δήμο Μενιδίου

ΔΗΜΟΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ

Διήμερο εκδηλώσεων αφιερωμένο στο παιδί

Σάββατο 4 Ιουλίου

Θεατρική Παράσταση «Ο ευτυχισμένος πρίγκιπας»
Του Συλλόγου « Αλκυόνη»
Παιδική Φιλαρμονική
του Συλλόγου Φίλων της Μουσικής Αντιρρίου «ΑΠΟΛΛΩΝ»
ΩΡΑ: 20:30 μ.μ
Στην παραλία Ψανής

Κυριακή 5 Ιουλίου

Μουσική Συναυλία
Μαθητικών συγκροτημάτων της Ναυπάκτου
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στην παραλία Ψανής

Σάββατο 11 Ιουλίου

θέατρο Σκιών
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Δημοτικό Διαμέρισμα Βομβοκούς
Δευτέρα 24 Αυγούστου
Θεατρική παράσταση “Η ΒΕΓΓΕΡΑ»
Από το Θεατρικό σχήμα των «Πολιτιστικών Διαδρομών Ναυπάκτου»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στην παραλία Ψανής

Τρίτη 25 Αυγούστου

Θεατρική παράσταση “Τάσος και Γκόλφω for ever”
Από το θεατρικό σχήμα του Πολιτιστικού -Μορφωτικού Συλλόγου Αιτωλικού
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στην παραλία Ψανής
Σε συνεργασία με:
Το Σύλλογο « Αλκυόνη»
Τις «Πολιτιστικές διαδρομές» Ναυπάκτου
Τον Σύλλογο Φίλων της Μουσικής Αντιρρίου «ΑΠΟΛΛΩΝ»
Τ.Δ. Βομβοκούς

ΔΗΜΟΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ

Πέμπτη 3 Σεπτεμβρίου

Συναυλία Κωνσταντίνου Μάτσικα
Με το νεανικό πρόγραμμα “Back to the basics”
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στη Νεάπολη

Παρασκευή 4 Σεπτεμβρίου

Συναυλία
Νεανικής Μουσικής
Από τα μουσικά γκρουπ Hip Hop και Coup de grace
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στη Νεάπολη
Σε συνεργασία με το Δήμο Νεάπολης

ΔΗΜΟΣ ΟΙΝΙΑΔΩΝ

Δευτέρα 27 – Κυριακή 2 Αυγούστου

3*3 Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης
Στάδιο Νεοχωρίου

Κυριακή 2 Αυγούστου

2η Συνάντηση Παραδοσιακών Χορών Ν. Αιτωλοακαρνανίας
Με τη συμμετοχή επτά σχημάτων παραδοσιακών χορών
ΩΡΑ: 20:00 μ.μ
Δ. Δ. Κατοχής

Πέμπτη 13 Αυγούστου

RIVER PARTY
στον Αχελώο (στο Δ.Δ. Πενταλόφου)
Με τη συμμετοχή
Μουσικών γκρουπ από το Μεσολόγγι
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Σε συνεργασία με:
Τον Πολιτιστικό Σύλλογο «Αχελωίς»
Το Τοπικό Συμβούλιο Νέων Δήμου Οινιάδων
Δημοτική Επιχείρηση Πολιτισμού Δήμου Οινιάδων

ΔΗΜΟΣ ΠΑΛΑΙΡΟΥ

Τρίτη 11 Αυγούστου

Μουσική βραδιά
Από το μουσικό σχήμα «Λαϊκότροπον»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Δ.Δ. Πλαγιάς

Δευτέρα 31 Αυγούστου

Θεατρική παράσταση “31”
Από το Θεατρικό σχήμα της πολιτιστικής αστικής μη κερδοσκοπικής εταιρείας «Κάνθαρος»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στην Πάλαιρο
Σε συνεργασία με:
Τον αθλητικό σύλλογο Πλαγιάς
Το Δήμο Παλαίρου

ΔΗΜΟΣ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ

Κυριακή 12 Ιουλίου

Θεατρική παράσταση «Η κόρη του Παντοπώλου»
Από το Θεατρικό σχήμα του Γυμνασίου Αστακού
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Δ.Δ. Σιτόμενων

Παρασκευή 17 Ιουλίου

Μουσική βραδιά
Από το μουσικό σχήμα «Λαϊκότροπον»
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Δ.Δ. Αγίας Βαρβάρας
Σε συνεργασία με:
Τον Πολιτιστικό Σύλλογο Σιτόμενων
Το Τοπικό Διαμέρισμα Αγίας Βαρβάρας
Το Δήμο Παναιτωλικού

ΔΗΜΟΣ ΠΑΡΑΚΑΜΠΥΛΙΩΝ

Κυριακή 26 Ιουλίου

Συναυλία
Νεανικής Μουσικής
Από τα μουσικά γκρουπ Hip Hop και Coup de grace
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Δ.Δ. Ποταμούλας
Σάββατο 8 Αυγούστου

Θεατρική παράσταση “Μαρία Πενταγιώτισσα»
Από το Θεατρικό σχήμα του Προοδευτικού – Πολιτιστικού Συλλόγου Ματαράγκας
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στο Δ.Δ. Πεντάκορφου
Σε συνεργασία με:
Τον Πολιτιστικό Σύλλογο Αγίου Βλασσίου
Το Δήμο Παρακαμπυλίων

ΔΗΜΟΣ ΠΛΑΤΑΝΟΥ

Τετάρτη 12 Αυγούστου

Θεατρική παράσταση “ΦΑΥΣΤΑ»
Από το Θεατρικό σχήμα του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Πυλλήνης
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Στον Πλάτανο

Τρίτη 18 Αυγούστου

Εκδήλωση αφιερωμένη
στο δημοτικό τραγούδι της Αιτωλοακαρνανίας
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:
Ομιλία από τον καθηγητή Πανεπιστημίου Παναγιώτη Κονταξή
Συναυλία παραδοσιακής μουσικής
«Στα μονοπάτια του κλαρίνου…»
Με το σολίστα του κλαρίνου Παναγιώτη Αρκαδόπουλο
ΩΡΑ: 21:00 μ.μ
Θέατρο «Δημήτρης Ροντήρης»
Στον Πλάτανο
Σε συνεργασία με το Σύλλογο των Εν Αθήναις Πλατανιωτών

ΔΗΜΟΣ ΠΥΛΛΗΝΗΣ
Τρίτη 28 Ιουλίου

Θεατρική παράσταση “ΦΑΥΣΤΑ»
Από το Θεατρικό σχήμα του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Πυλλήνης
ΩΡΑ:21:00 μ.μ
Στην Ελευθέριανη

Πέμπτη 13 Αυγούστου

Θεατρική παράσταση “ΦΑΥΣΤΑ»
Από το Θεατρικό σχήμα του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Πυλλήνης
ΩΡΑ:21:00 μ.μ
Στο Σίμο
Σε συνεργασία με το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Πυλλήνης

ΔΗΜΟΣ ΣΤΡΑΤΟΥ

Σάββατο 25 Ιουλίου

RIVER PARTY
στον Αχελώο (στη λίμνη Στράτου)
Με τη συμμετοχή μουσικών σχημάτων
ΩΡΑ:21:00 μ.μ
Στο χώρο της λίμνης
Σε συνεργασία με:
Το Ναυτικό Όμιλο Αγρινίου
Το Δήμο Στράτου
Το Δήμο Νεάπολης

ΔΗΜΟΣ ΦΥΤΕΙΩΝ

Δευτέρα 3 Αυγούστου

Λιμναία Βραδιά στην Αμβρακία
ΩΡΑ:18:00 – 21:00
Ψάρεμα – κανόε καγιάκ – βαρκάδα
Στο Ρίβιο
Έκθεση φωτογραφίας στο χώρο του Δημοτικού Σχολείου Ριβίου

Τρίτη 4 Αυγούστου

Μουσική βραδιά
Με την ορχήστρα του Χ. Βλαχογιάννη
ΩΡΑ:21:00 μ.μ
Στις Φυτείες
Σε συνεργασία με:
Τον Πολιτιστικό Σύλλογο «Ακαρνανικό Φώς»
Το Ναυτικό Όμιλο Αγρινίου
Το Δήμο Φυτειών

ΔΗΜΟΣ ΧΑΛΚΕΙΑΣ

Παρασκευή24 Ιουλίου

Εκδήλωση για την Αρχαία Χαλκίς
ΩΡΑ:20:00 μ.μ
Στο Δ.Δ. Κάτω Βασιλικής
Θα ακολουθήσει μουσική βραδιά
Από το τμήμα Μουσικών Οργάνων του Καλλιτεχνικού Εργαστηρίου Μεσολογγίου

Σάββατο 25 Ιουλίου

10:00 π.μ: Περιήγηση στον «Άγιο Πέτρο»
ΩΡΑ:20:00 μ.μ
Εκδήλωση για το «Άγιο Πέτρο Βαράσοβας»
Στο Δ.Δ. Γαλατά
Θα ακολουθήσει μουσική βραδιά «Με τα παιδία από το Μολύκριο»
Σε συνεργασία με:
Τον Πολιτιστικό Σύλλογο Βασιλικής
Τον Πολιτιστικό Σύλλογο Γαλατά «ο Άγιος Πέτρος»
Τον Ορειβατικό Σύλλογο Μεσολογγίου

Δευτέρα, 22 Ιουνίου 2009

Τέλος Εποχής για τον Ελεύθερο Τύπο..

Με ανακοίνωση της εταιρείας στην οποία ανήκει ο Ελεύθερος Τύπος γνωστοποιήθηκε η παύση της λειτουργίας τόσο της ιστορικής εφημερίδας αλλά και των υπόλοιπων δραστηριοτήτων του στο χώρο της επικοινωνίας.
Το κείμενο της ανακοίνωσης βρίσκεται στην επίσημη ιστοσελίδα της εφημερίδας www.e-tipos.com.
Αύριο κυκλοφορεί το τελευταίο φύλλο της εφημερίδας.

Τα λόγια περιττά τόσο για την απουσία από το χώρο της ενημέρωσης μιας από τις εγκριτες εφημερίδες όσο και για τους εργαζόμενους που τα πράγματα δε φαίνονται να είναι και τόσο εύκολα εν μέσω κρίσης.

Σάββατο, 13 Ιουνίου 2009

Κολυμπήστε ελεύθερα στις θάλασσες του νομού!

Σε προηγούμενη ανάρτησή μας, την 28-5-2009 αναφερθήκαμε στο θέμα των γαλάζιων σημαίων που εξέδωσε ο αρμόδιος φορέας. Για το νομό γαλάζιες σημαίες έλαβαν μόνο τρεις παραλίες. Η πραγματικότητα είναι διαφορετική, η αρμόδια Δ/νση Υγείας και Δημόσιας Υγιεινής διεξήγαγε ελέγχους τα αποτελέσματα των οποίων ακολοθούν. Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Δ/νσης Υγιεινής οι ακόλουθες παραλίες είναι κατάλληλες για κολύμβηση από άποψη υγιεινής:



ΔΗΜΟΣ

ΑΚΤΕΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

1.Μενιδίου

Πλαζ Μενιδίου

Πλαζ Κατάφουρκο

2. Αμφιλοχίας

Πλαζ Μπούκα

Πλαζ ΕΟΤ (ανατολική)

Νέα πλαζ Αμφιλοχίας(δυτική)

Πλαζ Σπάρτο

3.Μεδεώνος

Πλαζ οικισμού Λουτράκι

4.Ανακτορίου

Πλαζ Βόνιτσας

Πλαζ Δρυμός

Πλαζ Παληονήσι

Πλαζ Ρούγα Παλιάμπελων

Πλαζ Βαρκό Παλιάμπελων

Πλαζ Σωτήρα

Πλαζ Παναγιά

Πλαζ Νέα Καμαρίνα

Πλαζ Άγιος Ιωάννης ΤΔ Αγίου Νικολάου

5.Παλαίρου

Πλαζ Πογωνιά(κεντρική)

Πλαζ Πογωνιά (ξενοδοχ. εγκαταστάσεις)

Πλαζ Παλαίρου

Πλαζ Βαθυαβάλι

Πλαζ Βαρκό

6.Αλυζίας

Πλαζ Μύτικα(δυτική)

Πλαζ Μύτικα(ανατολική)

Πλαζ Παλιόβαρκα-Λύσιμος

Πλαζ Αγριλιά

7. Αστακού

Πλαζ Βελά

Πλαζ Χοβολιό

Πλαζ Αστακού

8. Οινιαδών

Πλαζ Λούρος

9. Αιτωλικού

Πλαζ Ρεμπάκια

Πλαζ Αστροβίτσα

Πλαζ Κανάλι (περιφερειακός δρόμος Αιτωλικού)

Πλαζ Άγιος Ηλίας

Πλαζ Σταμνά

10. Μεσολογγίου

Πλαζ Θεοξένια

Πλαζ Αγ. Τριάδα

Πλαζ Τουρλίδα

11. Χάλκειας

Πλαζ Κρυονέρι

Πλαζ Λιμνοπούλα ,ΤΔ Κάτω Βασιλικής

Πλαζ Κάτω Βασιλικής

12. Αντιρρίου

Πλαζ Ρίζας

Πλαζ Αντιρρίου

Πλαζ Πλατανίτης

13. Ναυπάκτου

Πλαζ Παλαιοπαναγιά

Πλαζ Βαρειά

Πλαζ Ψανή


Έτσι στο νομό μας οι παραλίες που είναι κατάλληλες προς κολύμβηση ανεξαρτήτως σημαίας είναι πολλές και οι γνωστές σε όλες και όλους μας. Απολαύστε τον ήλιο, τη θάλασσα και αποδράστε όποτε έχετε τη δυνατότητα γιατί η θερμοκρασία ανεβαίνει...

Σάββατο, 6 Ιουνίου 2009

Μάθε που ψηφίζεις

Στο σύνδεσμο του Υπουργείου Εσωτερικών που ακολουθεί μπορούν οι ψηφοφόροι να πληροφορηθούν τον ακριβή χώρο και αίθουσα ψηφοφορίας για τις αυριανές Ευρω-εκλογές.



Ανοιχτά τα Κ.Ε.Π. σήμερα και αύριο

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ ΑΙΤ/ΝΙΑΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ 7ης ΙΟΥΝΙΟΥ 2009

Κατά την ημέρα διεξαγωγής των Ευρωεκλογών (Κυριακή 7 Ιουνίου 2009), τα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών (Κ.Ε.Π.) της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Αιτωλοακαρνανίας θα παραμείνουν ανοικτά από τις 07:00 το πρωί έως 19:00 το βράδυ, προκειμένου να παρέχουν στους ενδιαφερόμενους πολίτες κάθε πληροφορία σχετική με την διαδικασία της ψηφοφορίας.
Επίσης το Σάββατο 06-06-2009 τα Κ.Ε.Π. της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης θα είναι ανοιχτά από τις 08:00 το πρωί ως τις 20:00 το βράδυ.

Κ.Ε.Π. ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΗΣ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ

Μεσολόγγι: Σπύρου Τρικούπη 23
Τηλ.: 2631-55416, 55417 fax: 26310-51582

Αγρίνιο: Ηλία Ηλιού & Καζαντζή 10
Τηλ.: 26410-39670-3 fax: 26410-41477

Τετάρτη, 3 Ιουνίου 2009

Τα 27 υποψήφια κόμματα των Ευροεκλογών2009



















1) Νέα Δημοκρατία (Κ. Καραμανλής)

2) Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑ.ΣΟ.Κ.) (Γ. Παπανδρέου)
3) Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (Α. Παπαρήγα)

4) Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς (ΣΥΡΙΖΑ) (Α. Τσίπρας)

5) Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός (ΛΑ.Ο.Σ.) (Γ. Καρατζαφέρης)
6) Πανελλήνιο Μακεδονικό Μέτωπο (ΠΑ.Μ.ΜΕ.) (Σ. Παπαθεμελής)
7) Δράση (Σ. Μάνος, Α. Αβραντίνης, Α. Αϊβαλιώτης, Α. Καρίπογλου. Ι. Κτιστάκης, Ι. Μπουτάρης)

8) Ένωση Κεντρώων (Β. Λεβέντης)

9) Λαϊκός Σύνδεσμος - Χρυσή Αυγή (Ν. Μιχαλολιάκος

10) Αγωνιστικό Σοσιαλιστικό Κόμμα Ελλάδας (Α.Σ.Κ.Ε.) (Ν. Καργόπουλος, Ν. Λεοντόπουλος, Σ. Στενός)

11) Κόμμα Φιλελευθέρων (Εμμ. Καλιγιάννης)

12) Δημοσθένης Βεργής - Έλληνες Οικολόγοι (Δ. Βεργής)

13) Οικολόγοι Ελλάδας - Κ. Παπανικόλας - Πολιτική Κάθαρση (Κ. Παπανικόλας)

14) Οικολόγοι Πράσινοι (εκτελεστική επιτροπή Φ. Δραγούμης, Ε. Ζώτου, Ο. Κολοκούρης, Α. Λεμπέση, Ε. Μυριβήλη, Ν. Χρυσόγελος)

15) ΟΑΚΚΕ Οργάνωση για την Ανασυγκρότηση του ΚΚΕ (διοικούσα επιτροπή: Γ. Ζαφειρόπουλος, Ε. Κωνσταντινοπούλου, Δ. Γουρνάς)

16) Μαρξιστικό - Λενινιστικό Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος (Αν. Παπαδόπουλος, Π. Κουφοβασίλης

17) Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα (ΕΕΚ Τροτσκιστές) (Σαμπετάι Μάτσας, Σάββας Μιχαήλ)

18) Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών (Γεωργ. Τσαγκανέλιας)

19) Φιλελεύθερη Συμμαχία (Φωτ. Περλικός)

20) Κοινωνία (Εμμ. Βολουδάκης)

21) Λευκό (Κ. Ντάλιος)

22) Ευρωπαϊκή Ελεύθερη Συμμαχία - Ουράνιο Τόξο (Σ. Αναστασιάδης)

23) Αντικαπιταλιστική Αριστερή Συνεργασία (ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.) διοικούσα επιτροπή 13 ατόμων

24) Πατριωτικό Ανθρωπιστικό Κίνημα (ΠΑ.ΝΑ.Κ.) (Γ. Δόντας)

25) Κόμμα Νέων (Κ. Τοψόγλου)

26) Ελληνική Ενότητα (ΕΛ.ΕΝ.) (Β. Πρωτόπαπας)

27) Ελληνικό Κίνημα Άμεσης Δημοκρατίας (Γ. Κόκκας).